Stop Online Piracy Act

Autor: Martin Tibenský | 19.11.2011 o 10:35 | (upravené 20.11.2011 o 16:48) Karma článku: 5,08 | Prečítané:  628x

V USA v uplynulých týždňoch prebieha diskusia o tzv. Stop Online Piracy Act (skr. SOPA), ktorého hlavnou motiváciou je obmedziť prístup k internetovým službám, ktoré by mohli porušovať zákony, prípadne ohrozovať zisky autorov a držiteľov majetkových práv na domácom trhu. Jedná sa o spojenie dvoch súčasných zákonov (S.968 - PROTECT IP Act of 2011 a S.978 - Commercial Felony Streaming Act) do jedného H.R.3261 - Stop Online Piracy Act. Vzniká otázka, či takýto vážny zásah do online slobody je správny a neporušuje základné ľudské práva a slobody akými je napríklad sloboda prejavu, resp. právo na prístup k informáciám atď.

 

 

O čo teda vlastne ide? Filmovým a nahrávacím spoločnostiam asi začína vadiť internet ako taký. Ten internet, ktorý pomáha zhadzovať nedemokratické režimy v arabskom svete, ten internet, ktorý je neobmedzenou studnicou vedomostí pre každého človeka, ktorý k nemu má prístup. Stránka americancensorship.org ponúka pár príkladov, čo by prípadné prijatie SOPA mohlo znamenať.

Prvá dôležitá vec, ktorú treba povedať je, že nelegálnemu šíreniu obsahu SOPA vôbec nezabráni. Existencia šifrovania a rôznych anonymizačných služieb bude vždy umožňovať nekontrolovanú komunikáciu a šírenie informácií. Ľudia, ktorí sa takýmito nelegálnymi aktivitami živia majú už dávno spôsoby, ako sa vyhnúť kontrole zo strany štátu, takže by sa dalo povedať, že sa pre nich nič nemení a teda SOPA svoj deklarovaný primárny účel neplní.

V jednej svojej časti SOPA hovorí o tom, že poskytovatelia internetového pripojenia, budú povinný do piatich dní od vydania príkazu na blokovanie konkrétnej stránky prekonfigurovať svoje DNS servery a routre, aby sa americký užívateľ už na takúto stránku dostať nemohol. Nechcem hovoriť o technických implikáciách takéhoto riešenia, ale v každom prípade by to znamenalo, že po technickej stránke by internet fungoval dosť odlišne ako dnes.

Ešte horšiu situáciu by mali služby, na ktorých ich užívatelia sami publikujú obsah. To je dnes väčšina bežne používaného internetu. Facebook, Twitter, YouTube, Google+ alebo pokojne aj tento blogovací portál. Zjednodušený príklad by potom vyzeral nasledovne. Generálny prokurátor by zistil, že jeden z užívateľov napr. facebooku postol odkaz na video, ktoré porušuje jeden zo zákonov USA (ide prirodzene hlavne o autorský zákon). Facebook by mal zrazu na krku žalobu s dovetkom, že musí sám kontrolovať, čo pomocou jeho služby užívatelia zverejňujú. Predpokladám, že by to znamenalo premiestnenie facebooku do nejakej slobodnejšej krajiny, prípadne rozdelenie služby na US a nonUS užívateľov.

Toto sa týka prirodzene aj všetkých vyhľadávacích služieb a aj platobných portálov typu PayPal. Jednoducho povedané, kvôli jednému postu, jednej platbe, jednému odkazu vo výsledkoch vyhľadávania môže byť ohrozené jadro internetových služieb. Analógiou v reálnom svete by bolo zakázania mobilných sietí, pretože sa pomocou nich dá odpáliť na diaľku bomba.

Niet sa čomu čudovať, že sa proti takémuto legislatívnemu nezmyslu dvíhajú hlasy zo všetkých strán a my si nemôžme myslieť, že sa nás americký zákon netýka. Naše médiá o SOPA informujú len okrajovo, ak vôbec, takže veľa ľudí ani nevie, čo sa deje. Tlak medzinárodnej lobby nahrávacích a filmových spoločností sa po prípadnom víťazstve na domácej pôde iste presunie na ich druhý najväčší trh, teda do Európy. Po nedávnych skúsenostiach s neotrasiteľnou suverenitou Slovenska nie je ťažké si domyslieť, že po prijatí na úrovni EÚ by sme nemali žiadnu možnosť sa podobnému priamemu obmedzeniu slobody vyhnúť. Lepšie je vytvoriť práve opačný precedens, chrániť osobnú slobodu a prístup k informáciám pred záujmami nenásytných korporácií, ktorým v tomto prípade skutočne nejde o nič iné ako zisk. Prázdne lži o ochrane práv samotných autorov sú nezmyslom.

 

Pre záujemcov a podrobnosti prikladám pár hypertextových odkazov:

zákony, ktorých sa to týka

http://www.opencongress.org/bill/112-s968/show

http://www.opencongress.org/bill/112-s978/show

http://www.opencongress.org/bill/112-h3261/show

stránka opozície

http://americancensorship.org/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?